Send As SMS

esmaspäev, Oktoober 24, 2005

2 fragmenti Interneti teemal

Fragment 1, positiivne: PM Online kirjutab, et riigikogu arutleb internetifolkloori arhiveerimise seadust. Et siis idee järgi peaks hakkama riik rahvusraamatukogu näol noppima välja interneti eestikeelsest osast neid asju, mis võiksid pakkuda huvi tulevastele põlvkondadele. Need võivad olla nii blogid, kui ka kunstilise väärtusega kirjutised, luuletused, helid ja videod.

Hea mõte, minu meelest.

Fragment 2, negatiivne: kuigi olen Eesti Ekspressi kauaegne ja truu lugeja, häirib mind, et mõnikord on EE-l kombeks mõni teema hambusse võtta ja närida seda seni, kuni jõudu jaksab. Minu arvates piisaks, kui osutakse probleemile ühes numbris. Kui aga järjest nädal nädala järel tegeletakse ühe ja sama probleemiga ja seda üsna agressiivselt, siis tekib selline imelik tunne, et justkui oleks peatoimetajal mingi isiklik ja eriti suur huvi selle teema vastu. Näiteks Delfi kommentaaride teema, mida kajastati EE-s mitu korda. See, kuidas Tiina Kaalep väga sõjakalt intervjueerib Delfi tegijaid, on mulle ebameeldiv ja tundub, et justkui pr. peatoimetaja ei taha üldse kuulata seda, mida talle vastatakse.

Jah, ka minule ei meeldi alati rõvedad, mõttetud ja idiootlikud netikommentarid, kuid ma arvan, et:
1. kommentaarid pole internetiväljaande poolt toodetav sisu. Nemad ei peaks vastutama selle eest, vähemalt mitte seaduse silmis. Kui neid rõvedaid kommentaare on liiga palju, küll siis inimesed ise kaebavad Delfisse ja süsteem reguleerib end ise. Aga EE idee järgi karistada Delfit selle eest, et nende veebilehel on rõvedad kommentaarid on sama nõme, kui USA ülemkohus karistab P2P programmide tootjaid seal levitava sisu eest. Kuhu me nii jõuame? Karistame tooriku tootjat selle eest, et kasutajad salvestavad sinna piraatmuusikat; lööme risti paberitootjaid selle eest, et keegi trükib kodus nende poolt toodetud paberil lastepornot; trahvime blogger.com'i selle eest, et mõni blogija kirjutab oma blogis sellest, kuidas ta ikka kohe väga vihkab juute (eestlasi, venelasi, sakslasi, ameeriklasi...)?
2. kommentaaride arv Delfis (ja igas teises suures portaalis) on kohutavalt suur. Käsitsi kontrollida igat kommentaari pole võimalik.
3. igasugused automaatsed filtrid on abiks ja neid peakski kasutama, kuid nad pole lollikindlad süsteemid ja sellega ei saaks piirata kõiki nõmedusi, mis ilmuvad kommentaarides.
4. kes hakkab tõmbama piire - mis on ja mis pole kustutamist või politseisse avalduse kirjutamist väärt? Näiteks EE's selle artikli juures olevatest kommentaaridest leian sellise kommentaari (kirjutab keegi "inimene" @ 11.10.2005 19:34:21):
"EKSPRESS-AHJU
KOMMENTAARID VÄLJENDAVAD MUIDE SITASE EESTI VALITSUSE JA NENDE TÕBRASTE TEGUDE TAGAJÄRGI KES ON RIIGI JA ETTEVÕTETE EESOTSAS EESTI RAHVA PSÜÜHIKA HÄIRED ON NENDE KÄTETÖÖ
SURM FASISIDELE,METSAVENDADELE,ÜLBETELE BURATIINODELE JA TSENSUURILE AJALEHTEDES
VOT NII ON LOOD EESTI RIIGIS
LOODAN ET JÄRGMISE REVOLUTSIOONI AEG OLEME KOHTADEGA VAHETUNUD."

Kas väljend "EKSPRESS - AHJU" on nüüd siis vihaõhutamine EE tegijate vastu? Peaksid nad tundma end ohustatult, kui lähevad õhtul toimetusest koju? Või räägib kodanik tõesti ahjukütmisest ja sellest, et Ekspressiga saab külmal talveõhtul kiiresti puud ahjus põlema?
Ja kas väljend "surm metsavendadele" ei pane Tiina Kaalepit end "tundma vastutavana selle eest"? Iga taoline kommentaar võib olla omaette vaidlusteemaks, et kas tegemist ikka on vaenu õhutamisega või lihtsalt lolli kommentaarina. Ja kas niikaua, kui meie vaidleme, peaks Delfi maksma trahvi selle eest?