laupäev, Mai 02, 2009

Keeleoskus

Söögi kõrvale sai vaadatud ETV2 venekeelset saadet, kus teemaks oli keeleinspekstiooni tegevus ja eesti keele oskus. Ja iga kord kui ma kuulen venelasi seletamas, et milleks nendele eesti keel või et nad ei suuda seda ära õppida, lähen ma jumala närvi. Eriti selle viimase väite peale. Kui keegi ütleb, et ta ei taha eesti keelt õppida või et ta ei näe selles mõtet, siis sellest ma saan veel mingil määral aru. Tähendab, päris imho päris normaalne see pole, et soovid olla ühiskonna liige ja samas ei valda kohalikku keelt, kuid vähemalt need argumendid on mulle arusaadavad. No pole inimesel huvi fašistide elu, kultuuri ja keele vastu, mis sa ikka teed.


Aga kui hakatakse rääkima, et nad ei suuda keelt õppida, siis see on küll täielik jura. Ma möönan, et kindlasti on selliseid isikuid, kes kohe üldse ei suuda ära õppida ühtegi võõrkeelt ja on inimesi, kes seda ei suuda teha oma vanuse tõttu (mitte need, kes on 50 aastat siin elanud ja siis oskavad vaevu öelda tjere, vaid näiteks need, kes on juba soliidses eas kolinud Eestimaale) , kuid need on väga üksikud erandid. Valdav enamus meist on võimeline ära õppima ühe keele lisaks oma emakeelele. Ja seda isegi kui oled 50-60 aastat vana. Ja seda eriti, kui sa elad vastavas keelekeskkonnas. Seda kinnitab hulk näiteid minu tutvusringkonnast: kui ma küsin, miks sa ei valda eesti keelt, siis tüüpiline vastus on "ei suuda ära õppida". Samas inglise keelega mingeid probleeme pole. Kirjutavad, räägivad ja saavad ilusasti aru inglise keelest, kuid pole sekunditki elanud USA-s või Inglismaal.

Sildid:

2 Comments:

Blogger Allar said...

Jutt jumala õige.

Aga sul on siin vist viga:
"Ja iga kord kui ma kuulen venelasi seletamas, et milleks nendele vene keel või et nad ei suuda seda ära õppida, lähen ma jumala närvi."

:)

5:31 PM  
Blogger tarieli said...

allar: jah, tänan, parandasin ära

5:56 PM  

Postitage kommentaar

<< Home